موزه سنجش تبریز
[تعداد: 1    میانگین: 3/5]

موزه سنجش تبریز یکی از موزه های تبریز می باشد که در خیابان امام خمینی این شهر واقع شده است. قدمت بنا و خانه موزه به دوره قاجاریه برمی گردد و خود موزه در سال ۱۳۸۱ افتتاح شده است. موزه از دو طبقه، سه ضلع حیاط و فضایی به زیربنای ۸۷۵ متر مربع ساخته شده است.

از جمله آثار و اشیایی که در موزه به نمایش گذاشته شده است می توان به ابزار توزین مثل ترازوهای زرگری، قپان های بزرگ میادین بار، سنگ‌وزنه ها، پیمانه‌های نفتی، وسایل مربوط به علم نجوم مانند اسطرلاب، ابزارهای سنجش مربوط به علم هواشناسی، قطب‌نماها و ساعت‌های مربوط به سده‌های گذشته اشاره کرد. تنه درختی ۵ میلیون ساله که به دوره پلیوسن از دوران زمین ‌شناسی نوزیستی تعلق دارد نیز در موزه حفظ می شود.

به طبقه زیرزمین که در قسمت شمالی قرار گرفته است حوضخانه می گویند که توسط پله ای به هشتی ورودی با پله متصل می شود. مطبخ، انبار ارزاق و آب انبار دیگر قسمت های زیرزمین را تشکیل می دهند. طبقه همکف نیز با طنبی های اصلی و جانبی در قسمت های شمالی شرقی و غربی با پنجره های اروسی تزئین شده است. ساختمان موزه با تذهیب در کمره اتاق ها، شومینه ها و گچبری در سقف طنبی های شمالی و شرقی بسیار زیبا آراسته شده است.

نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظر کاربران

  1. هنوز هیچ نظری در مورد این مکان ثبت نشده است، شما اولین نفر باشید، این گوی و این میدان :)