موزه شهرداری تبریز
[تعداد: 1    میانگین: 5/5]

موزه شهرداری تبریز یکی از موزه های تبریز می باشد که در خیابان امام خمینی این شهر واقع شده است. این موزه در طبقه زیرین ساختمان کاخ شهرداری شهر ساخته شده است و  از آن به عنوان اولین و تنها موزه تاریخ شهرداری‌های ایران نام برده می شود و بعد از کشور چین، در رتبه دوم موزه‌های شهرداری های جهان جای گرفته است.

موزه، در سال ۱۳۸۶ و مطابق با صدمین سالگرد تاسیس نخستین بلدیه یا شهرداری ایران تاسیس شد و از تالار های متفاوتی با مضامین مختلف تشکیل شده است و از تالارهای آن می توان به تالار های دوربین‌های قدیمی، دفاع مقدس، سکه و اسکناس، چاپ و نشر، فرش، هنرهای معاصر، خط و خوشنویسی، حکمت و چند تالار دیگر اشاره کرد.

در موزه شهرداری آثار و اسناد قدیمی مربوط به بلدیه یا شهرداری تبریز، هدایای مقام‌ها و شخصیت‌های خارجی به شهرداران، کتب خطی و آثار هنری، اسناد اداری و مالی، جام‌های قهرمانی باشگاه شهرداری تبریز، چینی آلات، سفرنامه‌های نوشته شده در وصف شهر تبریز، تجهیزات، امکانات و اسناد مربوطه به شهر نخستین‌ها با تلاش شهرداری تبریز و بعضی از شهروندان شهر گردآوری شده است.

تالار شهدا
در تالار شهدا، عکس ها و مدارکی از مقاومت و پایداری مردم ایران و به خصوص مردم آذربایجان و شهر تبریز در دفاع مقدس موجود است.

تالار فرش
از جمله آثار به نمایش گذاشته شده در این تالار، بزرگترین فرش ایران که در سال ۱۳۲۰ شمسی با مساحت حدود ۱۱۱ متر مربع بافته شده می باشد و با رنگ های زیبایی، در کف همین تالار روی تخته بندی گسترده، پهن شده است. فرش های ارزشمند دیگری نیز در آن حفظ می شود که به سال ۱۳۲۰ شمسی برمی گردد. طرح کلی این فرش ها جدا از نوع طرح و نقشه، بیانگر کیفیت و قدمت می باشند.

تالار دوربین
این بخش موزه انواع وسایل و دوربین های عکاسی از ۱۵۰ سال قبل تا مرز دوربین های دیجیتال را به نمایش می گذارد و با تلاش استاد محمدعلی جدیدالاسلام عکاس هنرمند تبریزی جمع آوری شده است.

تالار اسناد
عکس هایی از تاریخ معاصر تبریز در آن نگهداری می شود و ۷۸ سند تاریخی در خود جای داده است. ظروف و وسایل شهردار آن زمان در سال های معطوف به سال ۱۳۲۰، هدایای مردم، آپارات های قدیمی، اموال شهرداری و گاوصندوق مخصوص زمان قاسم خان والی، شهردار تبریز در سال ۱۲۸۶ از جمله آثار آن می باشد.

تالار صدا
این مجموعه شخصی سازهای ملی، بومی و کلاسیک را دارا است و تار ایرانی، سه تار، تار آذربایجانی، بالابان، ساز عاشقی (گوپوز)، نی انبان، دوتار جنوب، خراسان و کلاسیک از آثار به نمایش گذاشته شده در آن است. از دیگر آثار نیز می توان به انواع زنگوله و کوبه های درب در دوره صفویه و قاجار، سازهای آئینی، مذهبی، ریل، آپارات، رادیوهای قدیمی، نمونه تلفن و زنگ مدرسه سده اخیر اشاره کرد.

نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظر کاربران

  1. هنوز هیچ نظری در مورد این مکان ثبت نشده است، شما اولین نفر باشید، این گوی و این میدان :)