موزه صنایع دستی و خانه تاریخی امیر لطیفی گرگان
[تعداد: 1    میانگین: 5/5]

موزه صنایع دستی و خانه تاریخی امیر لطیفی گرگان یکی از موزه ها و خانه های قدیمی گرگان می باشد که در خیابان امام خمینی این شهر واقع شده است. قدمت خانه امیر لطیفی به اواخر دوره قاجار برمی گردد که از ۹۵۶ متر مربع مساحت و دو طبقه توسط مرحوم مهدی خان ملک ساخته شده است. دو بخش هسته اصلی بنا و بخشهای خدماتی خانه را تشکیل میدهند و موزه صنایع دستی گرگان به عنوان اولین موزه صنایع دستی استان گلستان در این خانه دایر شد.

از زیبایی ها و نقشه معماری می توان به رعایت تناسبات، اصل قرینگی، استفاده از مصالح همگون با اقلیم آب و هوایی اشاره کرد. خانه امیر لطیفی در سال ۱۳۷۸ با شماره ثبت ۲۳۹۱ به فهرست آثار ملی ایران افزوده شد.

ارزش بنا بیشتر به دلیل هسته ساختمان اصلی آن است و در وسط خانه هر طبقه، یک اتاق سه دربی و دو راه پله در مجاورت آن و سپس یک اتاق دیگر در هر سمت را دارا است. همچنین می توان اضافه کرد که همین طرح در طبقه فوقانی نیز تکرار شده و فضای راه پله ها به اتاق ها افزوده شده و اتاق های سه دری به ۵ دری تبدیل شده است. در مسیر آب شهری که از جنوب وارد ساختمان می شود، حوضی ساخته شده است که مناسب برای روزهای گرم تابستان بوده است.

پیشنهاد های دیگر

  1. کاخ موزه گرگان

نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظر کاربران

  1. هنوز هیچ نظری در مورد این مکان ثبت نشده است، شما اولین نفر باشید، این گوی و این میدان :)