موزه عصر آهن تبریز
[تعداد: 1    میانگین: 5/5]

موزه عصر آهن تبریز یکی از موزه های شگف انگیز تبریز می باشد که در خیابان روشنایی و کنار مسجد کبود واقع شده است. این موزه از سال ۱۳۸۵ به عنوان اولین موزه صحرایی ایران فعالیت خود را آغاز کرد و از بهار سال ۱۳۸۶ به طور رسمی افتتاح شده است.

این مکان از بی نظیر ترین موزه های کشور است که مردگانی با قدمت چهار هزار سال در آن همراه با لوازم زینتی شان به خاک سپرده شده اند و دیرینگی آثار دفن شده به هزاره اول قبل از میلاد یعنی عصر آهن تعلق دارد. در گور های این قبرستان با افرادی مانند کودکان اسباب بازی‌، زن‌ها جواهرات و مرد‌ها ابزار جنگی به خاک سپرده می شد.

در سال ۱۳۷۶ طی یک خاکبرداری ساده این قبرستان و اشیا کشف شد و به شهرت جهانی رسید، پس از آن باستان شناسی خوب کشور به اینجا آمده و کاوش های خود را روی این منطقه انجام دادند. پس از تکمیل بررسی های صورت گرفته به ۳۸ گور که به عصر آهن برمی گشتند دست یافتند که بیشتر آن ها به صورت جنینی مدفون شده بودند.

به این موزه سایت موزه عصر آهن نیز گفته می شود زیرا کل موزه هایی که به شکل طبیعی در محوطه کاوش های باستان شناسی برقرار شده و در آن آثار کشف شده بدون تغییر و دستچین شدن به نمایش در می آیند و به نام سایت مشهور می باشند.

افراد این منطقه به جهان پس از مرگ و زنده شدن مردگان ایمان داشته اند و به همین خاطر به همراه اجساد خود وسایل  و ظروفی را پر از مواد غذایی و آشامیدنی می کردند و سپس دفن می کردند که بعد از آن در دنیای دیگر استفاده کنند و هر کس که سفال بیشتری با خود به خاک می سپرد ثروتمندتر بود.

همچنین از اعتقاد دینی جالب این قوم (مهر پرستی) می توان به جهت دار بودن بدن جنازه اشاره کرد به گونه ای که اجسادی که قبل از ظهر دفن می شدند به سمت شرق و اجسادی که بعد از ظهر دفن می شدند به سمت غرب بوده اند ولی بدون توجه به جهت دفن همواره صورت جسد به سمت شمال بوده است. گورستان بسیار بین این قوم و مردم قداست داشته به طوری که مردمی که از اینجا کوچ می کردند جنازه های خانواده خود را به این محل می آوردند.

این موزه یکی از خاق العاده ترین موزه ها در ایران و حتی جهان می باشد که با مراجعه به آن می توان اطلاعات بیشتری به دست آورد.

نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظر کاربران

  1. هنوز هیچ نظری در مورد این مکان ثبت نشده است، شما اولین نفر باشید، این گوی و این میدان :)