موزه هنرهای معاصر (صنعتی) کرمان
[تعداد: 1    میانگین: 5/5]

موزه هنرهای معاصر (صنعتی) کرمان یکی از موزه های زیبا و ارزشمند کرمان می باشد که در خیابان شریعتی این شهر واقع شده است. ساختمان این موزه حدود ۸۰ سال پیش توسط مردی نیکوکار به نام حاج اکبر صنعتی زاده جهت استفاده کودکان یتیم و بی سرپرست ساخته شد و چهل سال از آن به عنوان یتیم خانه استفاده شد.

به این مکان آثار سید علی اکبر هنرمند، نقاش و مجسمه ساز و آثار دیگر هنرمندان ایران و جهان در سال ۱۳۵۶ وارد شد. از افرادی که آثار آنها علاوه بر استاد صنعتی در موزه به نمایش در آمده می توان به کمال المک، غلامحسین نامی، نصیری، وزیری، پرویز تناولی، ژازه طباطبایی، منصوره حسینی، بهجت صدر، منیر فرمان فرماییان، محمد ابرهیم جعفری، حسین محجوب و… اشاره کرد.

مجموعه آثار هنرمندان خارجی نیز یکی از قسمت های این موزه می باشد که با وجود آنها حدود ۱۵۰۰ اثر از آثار نقاشی و مجسمه های هنرمندان شناخته شده ایران گردآوری شده است.

بازسازی این موزه در سه سال انجام شد و از سال ۱۳۸۲ تا ۱۳۸۵ به طول انجامید و تعدادی از آثار نقاشی ها و وسایل شخصی سهراب سپهری توسط خواهرش پروانه سپهری به این موزه اهدا گردید. قسمت اول موزه از ۶ گالری که در آن آثار سید علی اکبر صنعتی و هنرمندان دهه ی ۲۰ و ۳۰ آثار داخلی و خارجی و آثار شخصی و نقاشی سهراب سپهری و نقش های قالی و… را نگهداری میکند تشکیل شده است.

در سال ۱۳۹۲ نیز بخش دوم موزه با حفظ بنای سنتی آن بازسازی و مرمت شد، که این بخش نیز با ۶ گالری، به برپایی نمایشگاههای دوره ای و متغیر هنرمندان استان و ایران در رشته های مختلف اختصاص یافته است.

در سال ۱۳۴۰ کتابخانه ای ساخته شد و با مرمت موزه آن را نیز تعمیر کردند و در حال حاضر به عنوان کتابخانه تخصصی هنر، منابع هنری دارای بیش از ١۵٧٠٠جلد کتابهای تخصصی هنر بوده و بیش از٣٠٠ عضو فعال دارد.

نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظر کاربران

  1. هنوز هیچ نظری در مورد این مکان ثبت نشده است، شما اولین نفر باشید، این گوی و این میدان :)