موزه و آتشکده زرتشتیان کرمان
[تعداد: 1    میانگین: 4/5]

موزه و آتشکده زرتشتیان کرمان یکی از موزه ها و آثار تاریخی کرمان است که در خیابان انقلاب این شهر واقع شده است. این موزه تنها موزه مردم شناسی زرتشتیان در جهان می باشد که در سال ۱۳۸۰ ساخته شد و طی مراسمی در جشن تیرگان سال۱۳۸۴ به طور رسمی و ازسوی سازمان میراث فرهنگی، صتایع دستی و گردشگری افتتاح شد.
این موزه از دو طبقه به شکل دایره شکل که وسط آن ستون های بلند را دارا  است تشکیل ده است و طبقه دوم رو به روی طبقه اول است.
در بخشی از موزه انواع آتشدان، روغن سوز، پیه سوز و چراغ لاله به نمایش گذاشته شده است و در قسمتی دیگر لباس‌های زنانه‌ای با دیرینگی ۵۰ تا ۱۵۰ سال و پیشینه ای که در اسناد هخامنشی تا ساسانی دیده می شود به علاقه مندان نشان داده می شود. مخنا، لچک، چارقد، کت، پیراهن و شلوار گلدوزی شده از انواع لباس‌های زنانه‌ است که در این موزه حفظ می‌شود.
همچنین فرتورهای انجمن ناصری زرتشتیان کرمان و رفسنجان و فرتورهای سرشناسانی چون ارباب کیخسرو شاهرخ، میرزا برزو آمیغی، کشور خانم و پوراندخت در بخش فرتور و اسناد موزه زرتشتیان نگهداری می‌شود.
قدیمی ترین اشیاء این موزه یک جلد کتاب دستنویس گاتاها با قدمت بیشتر از دویست سال و یک آتشدان دستی با تاریخ حک شده ۱۲۰۷ می باشد.

نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظر کاربران

  1. هنوز هیچ نظری در مورد این مکان ثبت نشده است، شما اولین نفر باشید، این گوی و این میدان :)