موزه پارس شیراز
[تعداد: 1    میانگین: 4/5]

موزه پارس شیراز یکی از قدیمی ترین موزه های شهر شیراز می باشد که در خیابان لطفعلی خان زند شیراز واقع شده است. این موزه که در باغ نظر شیراز قرار دارد در سال ۱۳۱۵ به همت انجمن آثار ملی ایران و با کوشش و تلاش شادروانان علی اصغر حکمت شیرازی، علی سامی و فریدون توللی تاسیس شده.

این موزه که به نام های باغ نظر، باغ موزه، باغ شاهزاده، عمارت کلاه فرنگی، آرامگاه وکیل، عمارت چهارفصل و باغ حکومتی نیز شهرت دارد یکی از بنا های تاریخی دوره زندیه می باشد. کریم خان زند در میان باغ نظر، عمارت هشت ضلعی ساخت که به روزگار او این عمارت باشکوه محل پذیرایی از میهمانان، سفیران خارجی و انجام مراسم رسمی و اعیاد گوناگون بوده است.

نمای بیرونی عمارت کلاه فرنگی با تزئینات کاشی نگاره های گل و مرغ و در بالای عمارت اسپرها و لچکیهای کاشیکاری شده بنا را مزین کرده اند. چهار آب نما در چهار سوی ساختمان وجود داشته که آب نمای شمالی آن در مسیر خیابان زند قرار گرفته و تخریب شده است. فضاهای درونی بنا شامل یک بخش مرکزی وچهار شاه نشین جانبی است. یک آب نمای یک پارچه از سنگ مرمر در کف فضا طراوت فضای داخلی را موجب گردیده است.

پس از مرگ کریم خان وی را در اینجا به خاک سپردند و آغا محمد خان قاجار در سال ۱۲۰۶ شمسی به دلیل کینه توزی دستور نبش قبر وی را داد و استخوان‌های وی را به کاخ گلستان منتقل کردند. و مجدداً در زمان رضا شاه پهلوی استخوان‌ها نبش قبر گردید و به این مکان عودت داده شد.

آثار موجود در موزه پارس به سه دوره پیش از تاریخ، دوره تاریخی و دوره اسلامی تقسیم می‌شود. موزه پارس دارای آثار ارزشمندی از اشیای فلزی، سفالی، انواع سکه ها و مهرها از هزاره چهارم پیش از میلاد تا دوره معاصر را در خود جای داده است. در بالای دروازه قرآن دو نسخه قرآن دستنویس به خط ثلث عالی منسوب به ابراهیم سلطان فرزند شاهرخ تیموری معروف به قرآن هفده من قرار داشت که در سال ۱۳۱۶ هجری شمسی دو قرآن خطی موجود در آن به موزه پارس انتقال یافت که همچنان در این موزه نگهداری می‌شوند.

برخی از این اشیا عبارتند از قرآن‌هاى نفیس خطى که یکى از آنها به خط حضرت على (ع) می باشد  همچنین قرآن معروف هفده منى دروازه قرآن به خط سلطان ابراهیم، نوه‌ شاهرخ تیموری نیز دیده مى‌شود. در میان قرآن‌های این موزه می‌توان به دو قرآن منحصر به فرد اشاره کرد که در مخزن موزه نگهداری می‌شود. یکی از این قرآن‌ها خط عثمان خلیفه سوم است که چندین قطره خون وی، به هنگام قتلش روی آن ریخته شده است. قرآن دیگر یکی از قرآن‌هایی است که در قرن ششم در دروازه‌ قرآن گذاشته شده بود.

ظروف مربوط به دوره ‌هاى پیش از اسلام، سلجوقیان و صفویه و همچنین شمشیر کریمخان زند که دو بیت زیر بر آن نوشته شده است

این تیغ که شیر فلکش نخجیر است
شمشیر وکیل، آن شه کشورگیر است

پیوسته کلید فتح دارد در دست آن
دست که بر قبضه‌ى این شمشیر است

همچنین قلیان مینا کارى فلزى، متعلق به کریمخان، تابلوی تصویر کریم خان زند، اشیا لاکی، کتب خطی، سکه‌های زندیه، قلمدان های دوره زندیه، قاب‌های آینه، از سایر اشیای این موزه شهر شیراز است.

به جز این ها، در موزه پارس شیراز مجموعه‌ای از نقاشی‌های آب رنگ لطفعلی صورتگر شیرازی وجود دارد. تابلوی معروف کریم خان در حال کشیدن قلیان هم که اثر جعفر نقاش است در این موزه قرار دارد.

این موزه در سال ۱۳۱۴ با شماره ثبت ۲۴۴ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظر کاربران

  1. هنوز هیچ نظری در مورد این مکان ثبت نشده است، شما اولین نفر باشید، این گوی و این میدان :)