موزه گنجینه رشت
[تعداد: 2    میانگین: 5/5]

موزه گنجینه رشت یکی از موزه های رشت می باشد که در خیابان طالقانی این شهر واقع شده است. این موزه در سال ۱۳۴۹ در ساختمانی با قدمت ۷۰ ساله در زیر زمینی با مساحت ۷۰۰ متر مربع و زیر بنای ۵۶۰ متر مربعی بنا شد. پس از انقلاب تا سال ۱۳۶۷ موزه، شهدا نام داشت و زیر نظر اداره کل ارشاد اسلامی گیلان فعالیت می کرد ولی بعد از تاسیس سازمان میراث فرهنگی کشور پس از بازسازی اساسی در تاریخ دهم مهر ۱۳۶۸ به صورت فعلی آغاز به کار کرد.

موزه به دو بخش مردم شناسی و باستان شناسی تقسیم می شود و پیام هایی از روند تحول و تصور زندگی مردم ایران را در طول تاریخ به نمایش می گذارد.

بخش مردم شناسی

این بخش در طبقه اول موزه قرار گرفته است و وسایلی از زندگی روزمره مردمان محلی و مشاغل آنها را در خود جای داده است. از ابزار و وسایلی که در این بخش نگهداری می شود می توان به انواع وسایل مورد نیاز حمام، تدخین (دخانیات)، پیرایش و پزشکی، کارگاه سراجی (زین سازی)، روشنایی و ظروف گوناگون، انواع گلیم های محلی، فرش هایی تاریخی و قراردادها و وقف نامه های مربوط به دوره قاجاریه اشاره کرد.

بخش باستان شناسی

این بخش در زیرزمین یا سرداب بنا واقع شده است و نشان دهنده بزرگی و شکوه باستانی منطقه رشت و فرهنگ مردمان آن است. بخش باستان شناسی از ۲۸ ویترین شیشه ای و ۱۱ ویترین دیواری تشکیل شده است و پیکان های سنگی قدیمی ترین اشیا این قسمت با قدمت ۳ هزار سال پیش از میلاد هستند که به منطقه پیرکوه تعلق دارند.

اشیای سفالی مانند ظرف و مجسمه های حیوانی مثل گاو، قوچ ( ریتون) و پرنده در این مکان وجود دارند و اشیای زینتی مانند سنجاق ها، دستبندها، انگشتر، گوشواره، گردن بند و اشیای رزمی مفرغی مانند خنجر، کارد، شمشیر، پیکان هم جزء دیگری از این قسمت می باشند.

نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظر کاربران

  1. هنوز هیچ نظری در مورد این مکان ثبت نشده است، شما اولین نفر باشید، این گوی و این میدان :)