پارک کوهسنگی مشهد
[تعداد: 1    میانگین: 5/5]

کوهسنگی مشهد (کوه سنگی) یکی از زیباترین پارک های مشهد و یکی از بهترین جاذبه های گردشگری مشهد می باشد که در انتهای خیابان کوهسنگی مشهد قرار دارد. پارک کوهسنگی در دامنه ی دو کوه و مشرف به شهر مشهد قرار گرفته در کنار رشته کوه های جنوبی شهر واقع شده است. بهترین و زیباترین منظره شهر و اطراف آن از فراز کوه در بعدازظهر و عصر مشاهده می شود. در این مکان زیبا و در قله کوه مزار شهدای گمنام نیز وجود دارد که فضای روحانی و معنوی خاصی به این مجموعه بخشیده است.

مساحت کوهسنگی در حدود یکصد هزار هکتار می باشد که از این حیث بعد از پارک ملت مشهد ، دومین پارک بزرگ استان خراسان رضوی و مشهد مقدس محسوب می گردد. هم چنین موزه بزرگ خراسان مشهد نیز در این پارک واقع شده است، هم چنین این موزه با عنوان موزه کوهسنگی مشهد نیز شناخته می شود.

تاریخچه کوهسنگی

کوهسنگی قدیم تا سال ۱۳۱۰ هجری شمسی با همان ساختار طبیعی به عنوان منطقه ییلاقی با جاذبه‌های طبیعی از قبیل کوه‌های سهل‌الصعود و باغ‌های سرسبز و آب و هوای معتدل، اقامتگاه سیاحتی بود. دراین زمان با ایجاد بعضی از امکانات سیاحتی ازقبیل استخر و جاری شدن قنات، وسعت و اهمیت یافت و در سال ۱۳۱۸ ش. با احداث ساختمانی دو طبقه توسط آلمانها، و جدول کشی خیابان‌ها و نرده کشی و گلکاری به صورت پارک طبیعی در آمد.

طرحهای توسعه ای برای بوستان کوهسنگی مشهد در نظر گرفته شده به عنوان مثال طرح هایی نظیر مجموعه‌های از جمله باغ پذیرایی، باغ فرهنگی، باغ سنگی، باغ طبیعی، باغ آرامگاه، باغ ورزشی وباغ تفریحی، و در آینده ایجاد دریاچه مصنوعی و جزیره پرندگان در میان آن، احداث باغ موزه طبیعی ، ایجاد رستوران های مختلف بر فراز کوهسنگی و کنار دریاچه، ساخت دو مجموعه شهر بازی تابستانی و سرپوشیده و ایجاد مسیر منو ریل تفریحی در رینگ اطراف کوه ها.

همچنین اولین نور افشانی های شهر مشهد، در پارک کوهسنگی مشهد انجام می گردید.

فاصله کوه سنگی تا حرم مطهر امام رضا (ع) : ۵٫۹ کیلومتر – زمان: ۱۷ دقیقه با وسیله نقلیه

کلیپ کوتاه توضیحاتی در ارتباط با پارک کوهسنگی مشهد

نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظر کاربران

  1. هنوز هیچ نظری در مورد این مکان ثبت نشده است، شما اولین نفر باشید، این گوی و این میدان :)