پل خواجو اصفهان
[تعداد: 2    میانگین: 5/5]

پل خواجو اصفهان یکی از آثار تاریخی اصفهان است که بر روی رودخانه زاینده و در سمت شرقی پل دیگر اصفهان سی و سه پل واقع شده است.
قدمت این اثر به دوره صفویه و حکومت شاه عباس دوم در سال ۱۰۶۰ هجری قمری برمی گردد که از زیباترین پلهای جهان به شمار می رفت. این پل در طول تاریخ نام های متفاوتی مانند پل شاه، پل بابا رکن الدینهم و پل حسن بیگ داشته، ولی به دلیل قرار گرفتن در محله خواجو به این نام مشهور می باشد.
هدف شاه عباس دوم از تاسیس پل خواجو ایجاد ارتباط بین دو قسمت محله خواجو و دروازه حسن آباد با تخت فولاد و راه شیراز بود. در وسط پل ساختمانی مخصوص برای اقامت موقتی شاه و خانواده او ساخته شد، که به بیگربیکی معروف بود و طاق های ساختمان با نقاشی های زیبا و چشم نوازی تزئین شده است؛ نقاشی ها و کاشیکاری های به کار رفته در این پل، آن را از پل های دیگر اصفهان متفاوت ساخته است.
طول پل ۱۳۳ متر و پهنای آن ۱۲ متر است و اغلب به عنوان سد و بند مورد استفاده قرار می گرفت. بعد از تعطیلات نوروز به دستور شاه عباس دوم پل را آیین بندى و چراغان می کردند و هر کدام از غرفه ‏هاى آن را یکى از فرمانداران و بزرگان براى جشن آماده و تزیین می کرد. این اثر در دی ماه سال ۱۳۱۰ با شمارهٔ ثبت ۱۱۱ به‌ فهرست آثار ملی ایران به ثبت افزوده شد.
شعرای اصفهان نیز برای این پل شعر های زیبایی سروده اند و در نوشته های خود از این بنا ستایش کرده اند که می توان به صائب تبریزی اشاره کرد که قصیده بلندی در مورد یکی از روزهای جشن و چراغانی در کنار این پل نوشته است.

نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظر کاربران

  1. هنوز هیچ نظری در مورد این مکان ثبت نشده است، شما اولین نفر باشید، این گوی و این میدان :)