پل دختر میانه
[تعداد: 2    میانگین: 4.5/5]

پل دختر میانه یکی از آثار تاریخی میانه در استان آذربایجان شرقی است که در ابتدای راه میانه به زنجان و بر روی رودخانه قزل اوزن در دل رشته کوه قافلانکوه واقع شده است.

از تاریخ ساخت پل هیچ زمان دقیقی در دست نیست و کتیبه ای که بر روی یکی از پایه های پل حک شده از بین رفته است و برخی آنرا به دوره های ساسانی، صفوی و قرن هشتم هجری و نیمه قرن دوازده میلادی نسبت می دهند.

پل از سه چشمه بزرگ ساخته شده است که چشمه وسطی بلند تر و عریض‌تر از بقیه آنها می باشد و به همین دلیل از وسط پل به دو طرف دارای شیب است. آب‌برهای دو طرف چشمه بزرگ از سنگ ساخته و به صورت مثلثی می باشد. همچنین از دهلیزها و کنودهایی برای استقامت آن استفاده شده است که به وسیله دو نیم ستون چند ضلعی صورت گرفته است.

بر روی نام بنا نیز اختلاف نظر هست اما نظر مشترک باستان شناسان بر این است که ایزدبانوی ناهید که خدای آب و باران و فراوانی است یکی از فرشتگان آئین زرتشت بوده و پل ها دارای اهمیت ویژه‌ ای بوده اند به طوری که در زندگی و اقتصاد مردم موثر بوده و از سیل آبها و خطرات جوی و طبیعی جلوگیری می کرده اند بر همین اساس آنرا دختر می گویند.

پل دختر چندین مرتبه توسط حکمرانان و شاهزاده‌های مختلف بازسازی شده است که آخرین بار آن به سال ۱۳۱۳ برمیگردد که توسط اداره کل باستان‌شناسی و اداره فرهنگ میانه و اداره مرمت این کار انجام شده است. ماجرای از بین رفتن پل نیز به روز ۲۰ آذر  ۱۳۲۵ برمی گردد به طوری که قوای فرقه دموکرات آذربایجان در زمان عقب‌نشینی و تعقیب از طرف قوای نظامی دولت مرکزی، برای فرار و دستگیر نشدن توسط دینامیت چشمه بزرگ آن را فرو ریخته و از آن تاریخ به بعد دیگر مورد مرمت بازسازی قرار نگرفته است.

نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظر کاربران

  1. هنوز هیچ نظری در مورد این مکان ثبت نشده است، شما اولین نفر باشید، این گوی و این میدان :)