چمن سلطانیه
[تعداد: 1    میانگین: 3/5]

چمن سلطانیه قسمتی ازفلات زنجان – ابهر است که در سلطانیه استان زنجان وافع شده است. این فلات ازفاصله گرفتن دو رشته ارتفاعات موازی که درجهت شرقی – غربی امتداد دارند، تشکیل شده است، ارتفاعات شمالی شامل کوههای طارم از رشته جبال البرز درخط مستقیم و رشته ارتفاعات جنوبی واقع دراین ناحیه که به رشته کوههای سلطانیه معروف است.
چمن سلطانیه در فضایی به مساحت ۳۵ کیلو متر مربع و طول ۲۰ کیلومتر به عرض متوسط ۲ کیلومتر در قسمت جنوبی این فلات قرارگرفته است و دارای آب و هوای استپی سرد می باشد.
شیب عمومی منطقه از جنوب به شمال و از شرق به غرب است و همچنین منابع آب منطقه به لحاظ ساختارهای زمین شناسی و میزان بارندگی، سطح آبهای زیرزمینی را درحد بالا نگه داشته، به گونه ای که ارتفاع آب در اراضی جنوبی سلطانیه درعمق ۵ متری و اراضی شمال و چمن در ۱ متر می باشد.
با وجود کتیبه های گلی آشوریان در چمن سلطانیه اقوام جنگجوی ساکاریتها زندگی می کردند و در زمان دولت مادها به اسم اریباد و در دوره پارتها آنرا ارساس که نام نخستین پادشاه خود بود می نامیدند. به احتمال زیاد در دوره حکومت مادها در این محل مردم زندگی می کرده اند چون در فاصله کمی از اکباتان ( همدان ) پایتخت مادها قرار گرفته است.
چمن سلطانیه در ابتدا قرن ۷ هجری قمری به دست طایفه ای به نام قنقور افتاد و آنرا قنقورالنگو نامیدند و از آن برای گذراندن ایام تابستان استفاده می کردند زیرا این محل از نظر پوشش گیاهی دارای مرغزارها فراوان و خرم بوده است.
در زمان فتحعلیشاه قاجار نیز از این محل برای اسکان نیروهای نظامی شاه در زمان جنگ ایران و روسیه استفاده می شده در آنجا کاخی ساخته است که امروزه اثر زیادی از آن نیست. احتمالاً یکی از شش سایت باستانی اطراف سلطانیه باشد.
به خصوص اینکه از نظر تجارت خارجی اولین شهر بوده است چرا که تمامی راههای ارتباطی و تجاری که قبلاً به شهر تبریز از اقصی نقاط جهان متصل می شد پس ازساخت سلطانیه به این شهر منتهی می شد. رونق تجاری سلطانیه به حدی رسیده بود که در زمان فرمانروایی میرانشاه پسر سلطان تیمور سفیر اسپانیا کلاویخو از آن بازدید و چنین می گوید: «شهری است پر جمعیت و از نظر دادو ستد از تبریز مهمتر است»
چمن سلطانیه از شش محوطه باستانی شیر تاریخی یوسف آباد، شیر معروف به قلعه شیر، محوطه باستانی خود شهر سلطانیه «شهر قدیم»، تپه نور، تپه ای که در شمال چمن سلطانیه قرار دارد و هنوز نامگذاری نشده است و تپه سنبل آباد تشکیل شده است.

نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظر کاربران

  1. هنوز هیچ نظری در مورد این مکان ثبت نشده است، شما اولین نفر باشید، این گوی و این میدان :)