کاخ آقا محمدخان قاجار گرگان
[تعداد: 1    میانگین: 5/5]

کاخ آقا محمدخان قاجار گرگان یکی از آثار تاریخی گرگان می باشد که در خیابان کاخ این شهر واقع شده است. قدمت این بنا به اوایل دوره قاجاریه و سال ۱۱۶۵ شمسی برمیگردد جایی که به دستور آقا محمدخان قاجار در باغ معروف به عباس خانی این کاخ بنا شد.

در سال ۱۰۰۷ هجری قمری به فرمان شاه عباس اول صفوی زمینهای این منطقه با قیمت ۴۵ تومان برای احداث دولتخانه خریداری شد و سازه های متعدد دولتخانه در آن ساخته شد ولی با به روی کار آمدن آقا محمد خان از این مجموعه، به عنوان محل اقامت آقا محمد خان و ستاد جمع آوری قوای نظامی استفاده می شد. همچنین در ۶۰۰ متری این ساختمان رضا شاه پهلوی کاخی دیگر بنا کرده است.

پلان مستطیل شکل، دوستون چوبی با سرستون های مقرنس کاری شده در ضلع شمالی و جرزهای ضخیم و اندود خارجی سیمان و اندود داخلی گچ در بنا از ویژگی های معاری کاخ آقا محمدخان است که زیبایی خاصی به آن داده است.

عمارت دارالعماره، دارالحکومه، عمارت کلاه فرهنگی عباس خانی و سلسیان خانی از قسمت های مختلف بنا می باشد. اتاق‌های وسیعی دو طرف دیوانخانه قرار گرفته اند که با نقاشی‌های زیبا تزئین شده اند.

کاخ آقا محمدخان قاجار در ۱۰ بهمن سال ۱۳۸۳ با شماره ثبت ۱۱۲۸۸ به‌ فهرست آثار ملی ایران افزوده شد و از آن می توان به عنوان یکی از با ارزشترین آثار تاریخی گرگان و تنها عنصر باقی مانده معماری دارالحکومه آقا محمدخان یاد کرد.

پیشنهاد های دیگر

  1. کاخ موزه گرگان

نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظر کاربران

  1. هنوز هیچ نظری در مورد این مکان ثبت نشده است، شما اولین نفر باشید، این گوی و این میدان :)