کاخ موزه گرگان
[تعداد: 1    میانگین: 5/5]

کاخ موزه گرگان یکی از کاخ های قدیمی و موزه های این شهر است که در خیابان پاسداران این شهر واقع شده است. از دیگر نام های کاخ می توان به کاخ اختصاصی گرگان و یا کاخ سلطنتی هم اشاره کرد.

۱۲ کاخ در زمان پهلوی برای اقامت ساخته شد که یکی از آن های همین کاخ گرگان است که از دو طبقه به دستور رضاخان در سال ۱۳۱۷ ساخته شد و سپس در سال ۱۳۴۳ به عنوان موزه افتتاح شد و تا سال ۱۳۶۱ به کار خود ادامه داد. در سال ۱۳۸۸ این موزه پس از مرمت و بازسازی دوباره فعالیت خود را آغاز کرد.

موزه ی کاخ به دو قسمت معرفی مشاهیر و بخش اشیاء سلطنتی تقسیم می شود. از آثاری که به نمایش گذاشته شده است می توان به تندیس علما، دانشمندان و فرهیختگان ناحیه گرگان قدیم و استرآباد و اشـیای سلطـنتی مربوط به مبلمان کاخ اشاره کرد.

در بخش دیگر موزه، قسمتی با نام نمایشگاه موقت در بخش دیگر موزه ساخته شده است که به نمایش موضوعات مختلف تاریخی و هنری می پردازد. سنگ قبرهایی از قرن ۸ تا ۱۴ قمری در حیاط موزه قرار دارد. همچنین زوایایی از تاریخ سرزمین باستانی گرگان در سالن باستان‌ شناسی از ۵۰۰۰ سال پیش تا اواخر دوره قاجاریه نگهداری می شود.

کاخ موزه گرگان اولین موزه شمال، چهارمین موزه تخصصی باستان‌ شناسی و بیست و چهارمین موزه کشور به شمار می رود. این مکان تاریخی در ۲۶ آذر سال ۱۳۳۶ با شماره ثبت ۱۵۳۸ به‌ فهرست آثار ملی ایران افزوده شد.

نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظر کاربران

  1. هنوز هیچ نظری در مورد این مکان ثبت نشده است، شما اولین نفر باشید، این گوی و این میدان :)