کاخ چهلستون اصفهان
[تعداد: 1    میانگین: 5/5]

کاخ چهلستون اصفهان یکی از زیباترین مکان ها گردشگری در اصفهان می باشد که در خیابان استانداری اصفهان واقع شده است. مساحت باغی که چهل ستون در آن واقع شده بالغ بر ۷ هکتار می باشد.

تاریخچه چهل ستون

این کاخ در دوره شاه‏ عباس اول ساخته شده و این باغ، باغ جهان نما نام داشت که شاه عباس کوشکی به شکل کلاه فرنگی بنا کرد که بنای اولیه کاخ چهلستون است، تالار میانی کاخ امروزی و غرفه های چهار گوشه ی آن را شامل می شود.

چرا به کاخ بیستون چهلستون میگویند؟

اگر چه انعکاس ستون های بیست‏ گانه، تالار چهل‏ستون در حوض مقابل عمارت، مفهوم چهلستون را بیان می‏کند ولی در حقیقت عدد چهل در ایران، کثرت و تعداد را می‏رساند و  عمارت بیستون به چهلستون‏ به علت تعداد زیاد ستون های این کاخ می‏ باشد. این قرینه سازی شباهت بسیاری با ایوان تالار عالی قاپو دارد.

برخی از مورخان گفته‏ اند چهلستونی که بدست شاه عباس دوم ایجاد گردید دارای چهلستون بوده و در هنگام آتش سوزی که در سال ۱۱۱۸ قمری اتفاق افتاد از پنج ستونی هشت تایی فقط بیست ستون آن باقی مانده و در واقع قسمتی از عمارت و بیست ستون طرفین از جلو سوخته است.

کاخ چهلستون از نخستین بناهایی است که در آن تزیین وسیع، آینه کاری، نقاشیهای بزرگ دیواری و ستونهای چوبی، با سرستونهای مقرنس به کار رفته است. تمام دیوارها با آینه های قدی و شیشه ها و نقاشیهای رنگی و زیبا تزیین شده بوده و همه درها و پنجره ها از نوع منبت و خاتم بوده است. مهارت و استادی ایرانیان در طرح این کاخ به خوبی مشاهده میشود که درآن فضای خارج از عمارت با فضای داخل آن، چنان مربوط و هماهنگ است که نمی توان تشخیص داد کجا یکی پایان مییابد و دیگری آغاز میگردد.

معماری کاخ چهلستون ترکیبی از هنر معماری چینی و ایرانی می باشد. عمارت چهل ستون شامل یک ایوان اصلی به طول ۳ متر و عرض ۱۷ متر و ارتفاع ۱۴ متر رو به شرقی ساخته شده است. ستون های ایوان هشت ضلعی از جنس چوب چنار و کاج است. استخر مقابل عمارت به طول ۱۱۰ متر و عرض ۱۶ متر هم ‌اکنون نیز طراوت و زیبایی خاصی به این کاخ می دهد.

در گذشته جهش آب در حوض وسط تالار از دهان شیرهایی که درچهار گوشه حوض قرار داشتند و فواره‌ های سنگی که نقطه به نقطه در جوی کوچک اطراف عمارت قرار داشتند، صفای مخصوصی به این عمارت می ‌داده است. تناسبات استخر مقابل کاخ برای دیدن تصویر کاخ در آب و تیرگی کف استخر به منظور هرچه عمیق‌ تر نشان دادن آن طراحی گشته ‌اند.

ایوان کاخ چهلستون مرکب از دو بخش است یک بخش که بر ۱۸ ستون چوبی و رفیع استوار است چهار ستون وسط که بر روی ۴ شیر سنگی قرار گرفته و حجاری آنها به گونه ای است که دو شیر به یک سر انسان نشان داده می شود. از دهان این چهار شیر آب فوران می کرد و به حوض مرمری تالار می ریخت. قسمت دیگر که کمی مرتفع تر است سردر ورودی تالار را تشکیل می دهد.

تالار مرکزی کاخ چهلستون که اختصاص به میهمانان و شخصیت های کشورهای خارجی داشته، حاوی نقاشی هایی است که وقایع تاریخی دوران های مختلف را بیان می دارند. این سالن با شکوه که بر گنبدی منقوش استوار است با لچکی های رنگارنگ و طرح های طلایی و شفاف از شاهکارهای هنری آن عصر محسوب می شود. نقاشی های موجود در تالار مرکزی کاخ چهلستون که برخی از آنها در عصر قاجار بر روی نقاشی های سابق کشیده شده اند، شرح پذیرایی شاه عباس اول و دوم و شاه طهماسب از امرای ترکستان و همایون هندی و نیز جنگ شاه اسماعیل اول با ازبکان است.

هانری رنه دالمانی گردشگر فرانسوی است که درسال ۱۹۰۷ میلادی به ایران آمده درباره مسافرت خود به ایران، در توصیف این بنای گفته

نخستین قسمت جلوخان ورودی آن میباشد که سقف آن بوسیله بیست بتون نگاهداری شده است، این ستونها از تنه درختان چنار کهنسال تراشیده شده و هریک تقریبأ ۷۵ سانتیمتر قطر دارد، بدنه این ستونها با قطعات آینه‌های قلع‌دار مطابق ذوق و سلیقه ایرانیان با دست استادان هنرمند زینت یافته و به اصطلاح معمول آنان آینه‌کاری شده‌است، اکنون هم مقداری از آن قطعات آینه در روی ستونها یدیده میشود. چهارستون مرکزی در روی مجسمه‌های شیر قرار گرفته است،‌شیرها پشت بهم داده و دهان خود را کاملأ بازکرده‌اند، سابقأ از دهان این شیرهای سنگی آب فوران میکرده و درحوض مستطیلی میریخته است، اکنون ازحوض اثری برجای نمانده و درجای آن حصیر ضخیمی افتاده که معمرین شهر در روزهای معنین میآیند و در روی آن می‌نشینند و راجع به امور عام‌المنفعه بحث و شور مینمایند. قسمت پائین ساختمان که درعقب این جلوخان واقع شده به ارتفاع یک مترونیم دارای هزاره‌ایست از سنگ مرمرسفید که به قسمتهائی تقسیم شده و با دست نقاشان هنرمند با گل‌وبوته‌های قشنگ طلائی رنگ تزیین یافته است قسمتهای بالای هزاره را آینه‌کاری نموده‌اند.

مادام دیولافوآ  ازسال ۱۸۸۱ میلادی و مقارن سلطنت ناصرالدین‌شاه قاجار ایران به ایران آماده و در سفرنامه‌ای که از خود بیادگار گذاشته عمارت چهلستون را بشرح زیر توصیف کرده است

باری میرزاتقی خان ابتدا مارا به کاخ چهلستون راه‌نمائی کرد. این کاخ درمیان باغ بسیار وسیعی واقع ایت که دیوارکم ارتفاعی دارد. درخت‌های کهن‌سال و بته‌های گل سرخ زیادی درآن دیده میشود، درطرف شمال باغ حوض بسیار طویلی است پرازآب که به پله‌هائی ازسنگ مرمر سفید منتهی میگردد، این پله‌ها پایه وقاعده یک مهتابی سرپوشیده‌ای هستند که بمنزله جلوخان کاخ است. این کاخ چهلستون که ازجمله بناهای شاه‌عباس کبیر است و سلطانحسین هم آنرا تعمیر کرده چنین بنظر میآید که درروی یکی ازابنیه قدیمی عهد ساسانی ساخته شده باشد زیرا که در دیوارهای اطراف آن قطعات سنگ تراشیده‌ای بکار رفته که شبیه است به حجاریهای زمان ساسانیان، این بنای قدیمی در زمان سلطنت سلطانحسین در موقع جشنی طعمه حریق گردید. بطوریکه مورخین نوشته‌اند وسیله خاموش کردن آتش فراهم بوده ولی شاه از ترس اینکه مبادا در مقابل اراده خداوندی مرتکب معصیتی شده باشد امر کرد که دست بآتش نزنند و وعده داد که درجای آن کاخ عالی‌تری بنا خواهد کرد.

نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظر کاربران

  1. هنوز هیچ نظری در مورد این مکان ثبت نشده است، شما اولین نفر باشید، این گوی و این میدان :)