کاخ گلستان تهران
[تعداد: 1    میانگین: 5/5]

کاخ گلستان تهران در قلب شهر تهران واقع شده‌ است و از کاخ های دوره زندیه و قاجار است.کاخ گلستان با قدمتی حدود ۴۴۰ سال یکی از منحصر به فردترین کاخ های تاریخی ایران می‌باشد. نام گلستان در این مجموعه ریشه ای در بنیان تالاری بنام «گلستان» که از بنا های عهد آقامحمدخان قاجار بوده و در سال ۶۳۲ خورشیدی و در عهد فتحعلی شاه قاجار به پایان می‌رسد، دارد. این بنا از مشرق به مغرب شامل اتاق موزه، تالار آینه گلستان و صندوقخانه و رختدار خانه سلطنتی بود. اساس قصر مزبور در زمان آقامحمد خان نهاده شده بود ولی به سال ۶۳۲ خورشیدی در عهد فتحعلی شاه پایان یافت.

عمارت اندرونی

کاخ گلستان ازسمت شمال به وسیله چند در و دالان باریک با حرم خانه که اندرون و فرح آباد نیز نامیده می شد ارتباط داشت. پیش از سلطنت ناصرالدین شاه عمارت اندرون همان ساختمانها و اتاق ها و تالارهای دوران فتحعلی شاه بود و بقول مرحوم معیرالممالک این قسمت از بیوتات سلطنتی گر چه دارای وسعت زیادی نبود ولی طرز ساختمان خوشی داشت.در اوایل سلطنت ناصرالدین شاه که درعمارت ارگ سلطنتی تغییرات عمده و مهمی داده میشد بنا بنوشته هدایت در روضه الصفای ناصری تغییرات مهمی در اندرون توسط حاج علیخان حاجب الدوله و به سال ۱۲۳۳ خورشیدی ایجاد گردید. پس از آنکه زنهای حرم سرای ناصرالدین شاه رو به ازدیاد نهاد و رفته رفته جا بر آنان تنگ شد مجبور گردیدند اندرون را دوباره وسعت داده بزرگتر سازند و به همین منظور در سال ۱۲۶۰ خورشیدی و با مباشرت بنایی آقا ابراهیم خان امین السلطان تمام بناهایی را که توسط حاجب الدوله ساخته شده بود را خراب نموده و بر وسعت اندرون اضافه نمودند.پس از آن که ساختمانهای اندرون در دورادور باغچه و حیاط آن بپایان رسید در سال ۱۲۶۴ خورشیدی ناصرالدین شاه مصمم گردید که برای خوابگاه خود نیز کاخی به سبک جدید در وسط باغچه بسازد .

تالار سلام

پس از اولین سفر ناصر الدین شاه به اروپا در سال ۱۲۵۱ خورشیدی و دیدن موزه ها و گالری های بزرگ کشور های غربی وی تصمیم گرفت که موزه ای شبیه به موزه های اروپا در ارگ ایجاد نماید. بدین منظور عمارت خروجی را تخریب و در عوض در سمت شمال غربی و در جوار تالار عاج، بنا های کاخ گلستان جدید، یعنی سرسرا و تالار آیینه گلستان و اتاق موزه بنیان نهاده شد.

تالار الماس

در سمت جنوبی محوطه کاخ گلستان بعد از عمارت بادگیر، تالار الماس قرار دارد. بنیاد و اساس این تالار در زمان فتحعلی شاه نهاده شده ولی در زمان ناصر الدین شاه تغییراتی در ظاهر و تزیینات آن داده اند. این بنا بمناسبت آیینه کاری های داخلی اش بنام الماس خوانده شده است.در زمان ناصرالدین شاه اغلب طاق ها و طاق نماهای جناغی این تالار مانند بسیاری از طاق های دیگر کاخ گلستان به طاق های قوسی یا رومی تبدیل گردید و دیوار های تالار به انواع کاغذ دیواری خارجی پوشانیده شد.

عمارت بادگیر

در زمان فتحعلی شاه درضلع جنوبی باغ گلستان ساخته شد. ولی در زمان ناصر الدین شاه تصرفات عمده یی در آن انجام گرفت و به شکل امروزی درآمد.

 

همچنین در تیرماه ۱۳۹۲ خورشیدی برایر با ۲۳ ژوئن ۲۰۱۳ میلادی در سی‌ و هفتمین اجلاس سالانه کمیته میراث جهانی سازمان یونسکو کاخ گلستان در فهرست میراث جهانی این سازمان به ثبت رسید.

 

نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظر کاربران

  1. هنوز هیچ نظری در مورد این مکان ثبت نشده است، شما اولین نفر باشید، این گوی و این میدان :)