کاروانسرای سنگی علی‌آباد قم
[تعداد: 2    میانگین: 4/5]

کاروانسرای سنگی علی آباد قم یکی از مکان های تاریخی شهر قم می باشد که در شمال شهر قم قرار گرفته است.این کاروانسرا احتمالا در سال ۶۷۴ خورشیدی و در ابتدای حکومت مغول بر ایران می باشد زیرا که در این مکان چند سکه مغولی که مربوط به قرن هفتم می باشد کشف شده است.

ساختمان کاروانسرای علی آباد قم دارای سه تالار ستون دار در سه گوشه ی بنا است. در هریک از این تالارها، ‌سکویی بین چهار ستون وجود دارد. این سکّوها محل استقرار چهارپایان بود. از خصوصیات کاروانسرا این است که سر در آن به جای این که جلوتر از دیوارهای اطراف باشد، ‌عقب رفته و با ازاره‌های دالبری و ستون های کوتاه بالای دیوارها تزیین شده است.  این سبک سازه در خانه های کاشان و یزد معمول دیده می شود.

این کاروانسرا تا سال ۱۲۶۱ خورشیدی استفاده می شده و به همین دلیل سالم تر باقی مانده است. همچنین در قرن های گذشته کاروانسرایی امن برای مسافران و بازرگانان بوده که همچنان از دوره صفوی تاکنون استحکام و مقاومت خود را حفظ کرده است.

این کاروانسرا دارای ۷ برج به بلندی ۱۰ تا ۱۴ متری از سطح زمین است که برای جلوگیری از رانش دیواره ها بنا شده است و در گذشته به عنوان دیده بانی و محل حفاظت از کاروانسرا مورد استفاده قرار می گرفته است.

نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظر کاربران

  1. هنوز هیچ نظری در مورد این مکان ثبت نشده است، شما اولین نفر باشید، این گوی و این میدان :)