کلیسای مریم مقدس ارومیه
[تعداد: 1    میانگین: 5/5]

کلیسای مریم مقدس ارومیه یکی از بناها و آثار قدیمی ارومیه می باشد که در خیابان خیام این شهر واقع شده است. از نام های این کلیسا می توان به کلیسای ننه‌مریم، حضرت مریم، مارت مریم و شرق‌آشور اشاره داشت و از آن به عنوان یکی از قدیمی ترین کلیساهای ایران و حتی جهان یاد می شود و به روایتی اولین کلیسای مشرق زمین، به روایت دیگر دومین کلیسای بزرگ جهان پس از کلیسای بیت لحم فلسطین است. این کلیسا در سده های گذشته محل دفن اموات بوده.

طبق نوشته های نویسندگان آشوری و مسیحی از این مکان به عنوان آتشکده و یکی از معابد معروف زرتشتیان استقاده می شده و زمان تولد مسیح، موبدان زرتشتی ساکن این معبد، ستاره‌ای درخشان که به سوی شرق می رود را مشاهده می کنند، آن را علامتی از تولد منجی وعده داده شده می دانند و به سوی اورشلیم می روند. موبدها پس از بازگشت به ارومیه آتشکده را به کلیسا تبدیل می کنند و در اینجا دین مسیح را تبلیغ می کنند. کلیسا در سال ۶۴۲ توسط شاهزاده‌ای چینی بازسازی شد و سال های ۱۳۴۲ و ۱۳۴۳ در دوره پهلوی نیز دیگر زمان مرمت این کلیسا است. نمای فعلی آن به دوره ساسانی بر می گردد.

قالی‌های دست بافت کف کلیسا را پوشانده اند و محراب کلیسا اتاقکی گنبدی شکل و داخل هم دارد که تنها کشیش‌ها اجازه داخل شدن به آن را دارند. روی پله و طاقچه کوچک جلوی محراب عکس مسیح با حالت‌های متفاوت و به شیوه‌های مخلف دیده می شود.

نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظر کاربران

  1. هنوز هیچ نظری در مورد این مکان ثبت نشده است، شما اولین نفر باشید، این گوی و این میدان :)