کلیسای هوانس مراغه
[تعداد: 1    میانگین: 4/5]

کلیسای هوانس مراغه یکی از آثار تاریخی مراغه و تنها کلیسای شهر در استان آذربایجان شرقی است که در خیابان امام خمینی این شهر واقع شده است. قدمت این بنا به قرون ۵ و ۶ میلادی برمی گردد و از کلیساهای ارامنه کاتولیک می باشد و نام آن از اسم یکی از حواریون عیسی به نام یوحنا که ارامنه آن را هوانس می نامند گرته برداری شده است.

ساختمان اصلی کلیسا چندین مرتبه به دلایل متفاوت از بین رفت و بنایی که هم اکنون وجود دارد در سال ۱۸۴۰ میلادی توسط سردار سامسون خان و معماران روسی و فرانسوی به شکل مستطیلی با نمای آجری بنا شد. کلیسا در دوران حکومت ایلخانان مغول به کلیسا بسیار رسیدگی شد و از جایگاه رفیعی بهره می برد. هم اکنون کلیسا به دلیل مهاجرت ارامنه به تهران و شهرهای دیگر کشور بدون استفاده مانده است.

محل اسکان مسقف اعظم، مدرسه و روشن‌کردن شمع و عود سه بخش بنا را تشکیل داده اند که به صورت متفاوت از پلان مربع القاعده ساخته شده است. عبادتگاه یا محراب در ضلع شرقی آن قرار گرفته است و از سه تاق‌نما با قوس جناغی به وجود آمده است که تاق‌نمای میانی از دو تاق‌نمای دیگر وسع تر بوده و در داخل این تاق‌نما دو پنجره مستطیلی شکل قرار گرفته است که با شیشه‌های رنگی بسیار زیبا ترئین شده است. تاق‌نمای میانی دارای تاق جناغی و تاق‌نماهای دو طرف دیگر دارای گنبد کوچکی هستند. همچنین درب ورودی کلیسا دارای گنبد رک هرمی با روکش شیروانی است و ناقوس کلیسا در همین قسمت تعبیه شده است.

چند ساختمان یک طبقه در قسمت غربی کلیسا ساخته شده اند که در قدیم استفاده می شده و بعد از چندین سال به صورت متروکه درآمد ولی امروزه مورد بازسازی قرار گرفته است و اداره میراث فرهنگی شهر در آن مشغول به کار است. اتاق های مخروبه دیگری هم در گوشه های حیاط به چشم می خورد که سر پناه افراد فقیر بوده اند.

نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظر کاربران

  1. هنوز هیچ نظری در مورد این مکان ثبت نشده است، شما اولین نفر باشید، این گوی و این میدان :)