کوه تفتان در سیستان و بلوچستان
[تعداد: 3    میانگین: 4.7/5]

کوه تفتان یکی از کوه های سیستان و بلوچستان می باشد تنها کوه آتشفشان فعال در ایران می باشد. این کوه با ارتفاع ۴۰۴۲ متر از سطح دریا بلندترین کوه بلوچستان می باشد و دارای قلل متعدد می‌باشد. قله آتشفشانی این کوه چهل تن نام دارد که در فاصله ۳۸۰ کیلومتری خط مستقیم شمال دریای مکران واقع شده است و فاصله مستقیم آن تا زاهدان ۱۰۰ کیلومتر می‌باشد.

از سه دهانه آتشفشانی آن همواره بخار گوگرد خارج می‌شود. در ورودی حفره‌های آتشفشانی تخته های گوگردی خالص به وفور دیده می‌شوند. این قله دارای دو شاخک می‌باشد. یکی در شمال که مرتفع تر است و زیارت نام دارد و دیگری شاخک جنوبی آن که کوتاه‌تر است و ماده کوه نامیده می‌شود.

رشته کوه تفتان به طول ۱۲ کیلو متر می باشد و گیاه خاص منطقه بادام تلخ، پونه، درمنه، آویشن خار گلک و گرمونه که تقریبا تمام ارتفاعات را پوشانده است، می باشد.

قله تفتان معمولا برف زیادی نمی گیرد اما به طور معمول می توان گفت میزان برف آن در زمستان تا زیر زانو می باشد و در طول این سالها مشکل ترین صعود آن در سال ۷۴ بوده به خاطر برف زیادی که منطقه را پوشانده بود. حیواناتی که گهگاهی در این منطقه دیده می شوند روباه شغال گرگ و کبک است.

نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظر کاربران

  1. هنوز هیچ نظری در مورد این مکان ثبت نشده است، شما اولین نفر باشید، این گوی و این میدان :)