گنبد نمکی جاشک خورموج
[تعداد: 2    میانگین: 5/5]

گنبد نمکی جاشک خورموج یکی از جاذبه های گردشگری خورموج در شهرستان دشتستان و استان بوشهر است. وسعت گنبد در حدود ۳۶۶۶ هکتار بوده و ارتفاع قله آن ۱۴۹۰ متر از سطح دریا است. از ویژگی های منحصر به فرد و متفاوت کوه نمکی نوع نمکها، گنبدها، غارهای منحصر به فرد، آبشارها، بلورها و … می باشد.
این گنبد از حرکت ثقلی توده‌های نمکی در جهت شیب زمین به وجود آمده است و در حاشیه کناره گنبد ساخته می‌‌شود و به خاطر شباهت آن با یخچال های یخی به این نام شهرت یافته است و با رنگ‌های قرمز، قهوه‌ای، سفید، زرد، سیاه و نارنجی نمک‌ها به زیبایی هرچه تمام تر تزئین شده است.
گنبد چون در فضای خاص توپوگرافی و اقلیمی قرار گرفته هیچ گونه چشمه‌های آب شیرین، آبشخور و چاه ندارد و فقط غارهای نمکی و چشمه‌های نمکی بسیاری دیده می شود. همچنین پوشش گیاهی بسیار خوبی برخوردار است و از گیاهانی مانند گون، گیشدار و قیچ در فصل آحر سال و در بهار بیشتر گیاهان یک ساله در آن رشد می کنند.
کوه نمک با وجود چشم‌اندازهای زیبای زمین‌شناسی، انواع سنگ‌های مختلف، غارهای طبیعی و طبیعت بکر و زیبا، آبشارکوه‌ها و آویزه‌های نمکی توانسته گردشگران زیادی برای تفریح و کوهنوردی جذب کند و یکی از جاذبه های طبیعی فوق العاده زیبا می باشد.
گنبد نمکی جاشک به عنوان تنها اثر طبیعی ملی استان بوشهر در سال ۸۸ به ثبت رسیده و امروزه در اختیار محیط زیست است و یکی از بهترین و بی نظیر ترین آثار طبیعی ایران و خاور میانه می باشد.

نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظر کاربران

  1. هنوز هیچ نظری در مورد این مکان ثبت نشده است، شما اولین نفر باشید، این گوی و این میدان :)