گوی تپه ارومیه
[تعداد: 1    میانگین: 5/5]

گوی تپه ارومیه یکی از مکان های تاریخی ارومیه می باشد که در روستای گوی تپه واقع شده است. در سال ۱۹۴۸ و ۱۹۵۱ در لندن ورتون براون که یکی از سرپرستان حفاران انگلیسی در این منطقه کاوش بود حرف های خود را تحت عنوان حفریات آذربایجان بیان کرد و در مورد گوی تپه چنین می نویسد:

این منطقه از هفت طبقه تشکیل می شود که تاریخی ترین آن به هزاره چهارم قبل از میلاد (شش هزارسال قبل) بر میگردد که شامل خانه هایی با دیوار های چینه ای قطعات سفال قرمز و خاکستری بدون نقش و سفال زرد باز با خطوط ساده هندسی به رنگ قهوه ای تند، ابزارهای سنگی و مسی می باشد.

در طبقه اول، ظروف سفالین صیقلی قرمز و خاکستری که دسته هایی به شکل حیوانات همانند ظروف یافت شده در تپه حسنلو هستند وجود دارد و بر روی آن نقش های حیواناتی چون قوچ و پلنگ بر روی سنگ تراشیده شده است که می توان چنین فهمید که قدمت آن مربوط به اواخر هزاره دوم و اوایل هزاره اول قبل از میلاد می باشد. سال های ۱۲۰۰ تا۱۵۰۰ قبل از میلاد تاریخ طبقه دوم تپه است که سفال های بدون نقش صیقلی سیاه و خاکستری، شبیه سفال های هیتیت های آناطولی در آن کشف شده است.

طبقه سوم طبقه ای است که در آن قبور انسان های اولیه و جمجمه های اجداد آذربایجانیان و قطعات سفالی دیده می شود و قبرها به رنگ قرمز یا بدون نقش های الوان بوده و شباهت زیادی به سفال های طبقه پنجم دارد. سفال های سیاه و صیقلی بدون نقش از جمله اشیائی است که در طبقه چهارم یافت شده است.

سفال های خاکستری و گاهی سیاه و عموماً صیقلی در طبقه پنجم وجود دارد. در همین طبقه سفالی نیز با نقوش برجسته کشف شده است که به سفال های تمدن های آناطولی و آذربایجان شمال ارس بیشتر شبیه است. قدمت طبقه ششم به هزاره سوم قبل از میلاد تا اوایل هزاره اول قبل از میلاد بر میگردد. در این طبقه ابزارهای مسی را می توان به تعداد زیاد دید. تمدن این طبقه با تمدن های عصر سنگ و مس آناطولی شرقی و آذربایجان شمال ارس پیوستگی بیشتری دارد.

نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظر کاربران

  1. هنوز هیچ نظری در مورد این مکان ثبت نشده است، شما اولین نفر باشید، این گوی و این میدان :)