توضیحاتی درباره آبادان

آبادان یکی از شهری های جنوب غربی ایران و مهم استان خوزستان می باشد که از مناطق آزاد بازرگانی کشور محسوب می شود. این شهر دارای جمعیت ۲۱۲،۷۴۴ نفری می باشد از شمال با شهرستان شادگان، از شرق و جنوب با خلیج فارس از غرب و جنوب غربی با کشور عراق و از شمال غربی با خرمشهر هسایه است. به دلیل همسایگی با صحراهای بزرگ و داغی مانند صحرای بزرگ عربستان و عراق، آبادان از آب و هوایی گرم و بیابانی برخوردار است.

مورخان و جغرافی‌دانان بر این عقیده اند که آبادان در گذشته از نظر کشتی‌رانی و سیاحت، جایگاه خاصی را داشته و طبق نوشته ها در زمینی شوره‌زار واقع می شده و به علت کمبود آب و بارندگی کم، کشاورزی در آن مرسوم نبوده است. پس از اسلام و قرون اولیه هجری، آبادان به خاطر کاروان‌سراها، خانقاه‌ها، مساجد و نیز به خاطر وجود مقبره‌ای منسوب به خضر و الیاس معروف بوده.

برای معنی کلمه آبادان نظرهای مختلفی بیان شده است که برای مثال می توان به محلی برای پاسداری و نگهبانی از آب و آباد، باصفا، بارونق و ضد ویرانی اشاره کرد. بطلمیوس، پدر جغرافیای یونان، نام آن را «آرپفانا» و «آپفادانا» نهاده است. واژهٔ «عَبّادان»، معرب شده آبادان می باشد و در دوره های مختلف بر روی این منطقه گذاشته شده است.

این شهر با وجود یکی از بزرگ‌ترین پالایشگاه‌های نفت جهان در خود توانسته از زمان جنگ جهانی دوم از با اهمیت ترین شهرهای ایران و حتی خاورمیانه باشد. از بیشتر مناطق خوزستان نفت با لوله به آبادان می آید و پس از تصفیه به کلیه جهان صادر می‌شود.

دسترسی سریع