توضیحاتی درباره اراک

اراک یکی از کلان شهرهای ایران و مرکز استان مرکزی است. این شهر دارای جمعیت ۵۲۶٬۱۸۲ نفری طبق سرشماری سال ۱۳۹۰ می باشد که از این نظر در بین شهرهای پر جمعیت چهاردهمین شهر محسوب می شود. آب و هوای اراک در زمستان‌ها سرد و مرطوب و در تابستان‌هاگرم و خشک می باشد و ارتفاعات و کوه‌های اطراف اراک مانند تالاب میقان و دشت فراهان بر روی آب و هوای آن تاثیر گذار هستند.

اراک نسبت به تعداد زیادی از شهرهای ایران از قدمت و تاریخ کمتری برخوردار است به طوری که بیش از دوقرن قبل در دوره قاجاریه به دستور فتحعلی‌شاه ساخته شد. نام شهر در ابتدای ساخت قلعه سلطان‌آباد، بعد سلطان‌آباد عراق بود و در نهایت در سال ۱۳۱۶ شمسی به اراک تغییر پیدا کرد.

معانی زیادی برای کلمه اراک آمده است که می توان به پایتخت، باغستان، نخلستان و شهرستان اشاره کرد. همچنین برخی واژه اراک را گرفته شده از ایراک که معرب آن کلمه عراق است، می دانند زیرا در دوره‌های باستان به مرکز فلات ایران، ایرانستان و ایرانک می گفتند و در دوره اسلامی و مخصوصا از قرن یازدهم میلادی جغرافی‌نویسان مسلمان، منطقه یا سرزمین اراک را به صورت عربی شده آن، یعنی عراق تبدیل کردند.

این شهر یکی از چهار قطب صنعتی ایران به شمار می آید و لحاظ گوناگونی محصولات صنعتی، نخستین، از لحاظ وجود صنایع مادر، دومین شهر کشور است. این شهر  با وجود بزرگ‌ترین کارخانه تولیدکننده آلومینیوم کشور و وجود بزرگ‌ترین معدن سدیم سولفات کشور، توانسته به واسطه وجود صنایع مادر، تولید ۸۰٪ تجهیزات انرژی کشور، را به خود اختصاص دهد و به همین علت از آلوده‌ترین شهرهای ایران می باشد.

 

دسترسی سریع