توضیحاتی درباره ارومیه

ارومیه یکی از شهرهای بزرگ ایران و مرکز استان آذربایجان غربی که در غرب دریاچه ارومیه، در دامنه کوه سیر و در میان دشت ارومیه واقع شده است. جمعیت این شهر طبق سرشماری سال ۱۳۹۰حدود ۶۶۷٬۴۹۹ نفر می باشد که از این نظر دهمین شهر پرجمعیت ایران محسوب می شود. آب و هوای ارومیه در تابستان نسبتاً گرم و در زمستان سرد است. این شهر در قدیم شاهد حوادث زیادی مانند اشغال توسط عثمانی‌ها و روس‌ها بوده است و به دلیل واقع شدن در میان شاه‌راه ارتباطی قفقاز، میان‌رودان و آسیای صغیر، از مراکز تجاری مهم منطقه بوده است، همچنین نقل معروف ترین سوغات شهر می باشد.

ارومیه ارتفاعاتی مثل کوه سیر، کوه قیزقلعه، کوه جهودها، کوه چهل مر شهیدان، کوه ماه، کوه علی پنجه سی و کوه علی ایمان دور تا دور خود می بیند و بین دریاچه ارومیه و دیواره کوه‌های غرب استان قرار گرفته است. دریاچه ارومیه در این استان واقع شده است و در دوره پهلوی دریاچه رضائیه نام گرفته بود، بزرگترین دریاچه در خاورمیانه و دومین دریاچه آب شور بر روی کره زمین بوده است و بین استان آذربایجان شرقی و غربی فاصله می اندازد.

برخی قدمت ارومیه را هزاره دوم قبل از میلاد مسیح می دانند و این را می توان از تل‌های زیاد در نزدیکی شهر (گوک تپه، دیگاله، ترمنی، احمد، سارالان، دیزه تپه) و آثار به دست آمده از آن ها پی برد و شدیداً تحت تأثیر آشوریان بود.

این شهر به نام های دارالنشاط، پاریس ایران، شهر آب، شهر ادیان، مذاهب و اقوام معروف است و در دوره پهلوی به دستور رضا شاه نام آن به رضائیه تغییر کرد ولی پس از پیروزی انقلاب نام آن مانند سابق ارومیه نام گرفت. اور در زبان آشوری به معنای شهر است (همان واژه‌ای که در نام اورشلیم (شهر آشتی) هم وجود دارد) و میه به معنای آب است و اورمیه یا ارومیه در زبان آشوری به معنای شهر آب بوده است. زبان ترک‌های ارومیه ترکی آذربایجانی و لهجه ایرانی شمال‌غربی آن که مانند لهجه مردم تبریز است، می باشد. کردهای ارومیه به لهجه کرمانجی از زبان کردی تکلم می کنند و آشوری‌ها به زبان آشوری صحبت می کنند.