توضیحاتی درباره اهواز

اهواز یکی از شهرهای غربی و مهم ایران و مرکز استان خوزستان می باشد که در قسمت جلگه‌ای خوزستان و ارتفاع ۱۸ متر از سطح دریا قرار گرفته است. این شهر دارای مساحت ۱۸۶۵۰ هکتاری و جمعیت ۱،۱۱۲،۰۲۱ نفری طبق سرشماری سال ۱۳۹۰ است که از نظر جمعیت هفتمین شهر کشور محسوب می شود. شهر اهواز در بخش جلگه‌ای واقع شده است اما کمبود شدید پوشش گیاهی سبب گرمی، خشکی و گرد و خاک های خطرناک در اهواز شده و آب و هوای آن در زمستان تا پنج درجه سانتیگراد کاهش و در تابستان تا پنجاه درجه سانتیگراد افزایش پیدا می کند.

بعضی از مهم ترین و بزرگترین کارخانه‌های مادر کشور در اهواز ساخته شده اند و از آن ها می توان به شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب که بزرگترین تولید کننده نفت ایران است و شرکت ملی حفاری ایران که بزرگترین شرکت حفاری کشور به شمار می رود اشاره کرد.

منطقه اهواز در زمان حکومت ساسانیان از شهرهای مهم خوزستان بود و از آن به عنوان یکی از مراکز عمده صنایع نساجی خوزستان و کانون‌های مسیحیت در ایران و از اسقف‌نشین‌های خوزستان یاد می شد. اهواز در قرون نخست اسلامی به دلیل وجود سدی که بر کارون ساخته شده بود، از بزرگ‌ترین و آبادترین شهرهای خوزستان به شمار می‌آمد. پس از فتح ایران به دست اعراب مسلمان پادگان‌هایی در شهرهای ایران از جمله اهواز بنا شد و این منطقه یکی از اولین پناهگاه‌های خوارج در ایران بوده است. همچنین در حکومت یزید بن معاویه اهواز و دیگر شهرهای خوزستان صحنه نبرد و تعقیب و گریزهای خوارج با سپاهیان اموی شد.

در سال ۱۳۰۶ هجری قمری زمانی که کشتیرانی در کارون سفلی (از محمره تا اهواز) بر روی کشتی‌های خارجی آزاد شد، رشد و رونق تجارت در ایالاتی مانند محمره و اهواز افزایش پیدا کرد و با وجود بالا رفتن حجم مبادلات و داد و ستد، صادرات کالا به خارج و واردات کالا به محمره به تدریج مردم از شهرهای مختلف به این منطقه مهاجرت کردند و یکی از مکان ها با تراکم بالای جمعیت در ایران شکل دادند.

بیشتر تاریخ دانان و مورخان بر این عقیده اند که ریشه نام اهواز برگرفته از قوم خوزی (یا هوزی) است که ساکنان بومی استان خوزستان آن را تشکیل و زبان آنها تا زمان ساسانیان و حتی تا چند قرن بعد از اسلام زبان رایج در خوزستان بوده‌است و شاید بازماندگان ایلامی‌ها بوده‌اند. Ouxioi نامی است که یونانی ها بر روی این قوم نهادند. عرب‌های ایران و مردم بختیاری از جمله اقوام ساکن در اهواز می باشند و کلیمیان نیز یکی از اقوامی بودند که در دوره های مختلف در آن مستقر شدند.

پل ها از مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری شهر اهواز می باشند به طوری که امروزه تعداد ۷ پل بر روی کارون در اهواز ساخته شده که اولین آنها یعنی پل سیاه فقط برای عبور قطار بوده و از ۶ پل دیگر، پل سفید و پل هفتم به خاطر زیبایی در ساخت و سبک خاص معماری چشم‌انداز فوق العاده قشنگی به شهر اهواز داده اند.