توضیحاتی درباره بندر انزلی

بندر انزلی یکی از شهرهای ایران و مهم استان گیلان می باشد که در منطقه ای جلگه‌ای به صورت طولی در ساحل دریای خزر واقع شده است و از با اهمیت ترین شهرهای گردش پذیر، اقتصادی و یکی از قطب‌های ورزشی کشور می باشد. این شهر دارای جمعیت ۱۱۶،۶۶۴ نفری می باشد که از این نظر دومین شهر پر جمعیت استان و از متراکم‌ترین شهرهای ایران به شمار می آید. این شهر از شمال با دریای خزر از جنوب با شهرستان صومعه سرا از شرق با شهرستان رشت و از غرب با شهرستان رضوانشهر همسایه است. آب و هوای آن معتدل مرطوب و میزان بارندگی بسیار بالایی دارد و میانگین بارندگی انزلی سالیانه ۱۸۹۲ میلی‌متر است. این شهر دارای اولین و بزرگترین بندر ایران در سواحل جنوبی دریای خزر یا کاسپین است .

شهر انزلی جزئی از شهرهای باستانی ایران کهن می باشد به طوری که به کرات نام آن در نوشته های تاریخی ذکر شده است و همچنین در سده های گذشته نقش و راهی مهم در ارتباط اقتصادی، تمدن شرق و غرب ایفا کرده است. یونانی‌ها نام انزلوی بر روی این شهر گذاشتند و همچنین به زبان پهلوی انزلگ و به عربی انزلج خوانده می شود. انزلی، نخستین و تنها نامی است که بر روی این منطقه در طول تاریخ نهاده شد و فقط در دوره پهلوی به بندر پهلوی تغییر پیدا کرد اما طولی نکشید که پس از انقلاب اسلامی نام قبلی خود را دوباره به خود گرفت.

این شهر دارای مکان ها و آثار تاریخی زیادی از جمله کاخ میان پشته، برج ساعت، ساختمان موزیک، پل غازیان، بنای شهرداری، سر در اداره بنادر و دریانوردی، بانک ملی انزلی، کلیسای مریم مقدس، منبع آب اداره بنادر، مناره مسجد قائمیه، ساختمان قدیمی دادگستری، مجموعه میدان امام، هتل گل سنگ، بلوار ساحلی، عمارت قاسم اف و ساختمان دبیرستان مهدخت (شرف) می باشد. سالیانه میلیون ها جهانگرد و مسافر از داخل و خارج کشور برای بازدید از بندر انزلی به آن سفر می کنند و علت آن هم مرداب، دریا، ساحل و چمن‌زار هایی است که به یکدیگر پیوند می خورند و منظره ای فوق العاده ای را پدید می آورند.