توضیحاتی درباره تهران

تهران مرکز استان تهران و پایتخت ایران و بزرگ‌ترین شهر کشور می باشد که در شمال کشور و جنوب دامنه رشته‌کوه البرز در ۱۱۲ کیلومتری جنوب دریای خزر قرار گرفته است. شهرستان تهران دارای مساحت ۷۳۰ کیلومتر مربعی و جمعیت ۸٬۲۴۴٬۵۳۵ نفری می باشد و از این نظر بیست و پنجمین شهر پرجمعیت دنیا محسوب می شود و رتبه آخر فهرست گران‌ترین پایتخت‌های دنیا طبق آمار سال ۲۰۰۸ میلادی، را به خود اختصاص داده است. نواحی شمالی این شهر آب و هوای سرد و خشک و نواحی جنوبی آب و هوای گرم و خشک دارد به دلیل اینکه تهران از شمال به نواحی کوهستانی و از جنوب به نواحی کویری محدود می شود و آب و هوایی متفاوت را دارد.

قدمت تهران طبق یافته ها به ۵٫۰۰۰ سال پیش از میلاد برمی گردد و زمانی از روستاهای ری به شمار میرفته است و ری به دلیل واقع شدن بر سر تقاطع محورهای قم، خراسان، مازندران، قزوین، گیلان و ساوه و مرکزیت مهم سیاسی، بازرگانی، اداری و مذهبی همیشه مورد توجه بوده و دشمنان آنرا مورد تهاجم و حمله قرار می‌دادند. در سال ۱۷۸۸ میلادی زمانی که آقامحمدخان قاجار آن را را به پایتختی برگزید تهران به اوج قدرت و تکامل رسید و پس از آن در دوره پهلوی و و زمان حکومت رضا شاه این پیشرفت سریع تر صورت گرفت به طوری که مردم بسیاری از استان‌های ایران به آن مهاجرت کردند. اقوام فارسی‌زبان، تهرانی های اصیل شهر می باشند و در کنار مردمی از اقوام مختلف ایرانی مانند کُرد ،آذربایجانی، گیلک، مازندرانی، ارمنی، عرب و لر زندگی می کنند. اکثر مردم شهر به زبان فارسی با لهجه تهرانی صحبت می کنند.

مجموعه های مهم اداری از جمله وزارت خانه ها و نیمی از فعالیت های صنعتی ایران شامل کارخانجات تجهیزات خودرو، برق و الکترونیک، منسوجات، شکر، سیمان و مواد شیمیایی در تهران ساخته و واقع شده است. دو برج آزادی و میلاد از سنبل های شهر تهران می باشند که برج آزادی نماد آزادی کشور در جریان انقلاب مردمی بوده است.