توضیحاتی درباره خرم آباد

خرم آباد یکی از شهرهای غربی ایران و مرکز استان لرستان است که در ارتفاع ۱۱۴۷٬۸ متری از سطح دریا و در میان دره‌های زاگرس واقع شده است. خرم‌آباد در سال ۱۳۰۴ خورشیدی به عنوان مرکز استان تعیین و شهرداری آن نیز در سال ۱۳۰۵ تاسیس شد. این شهر دارای جمعیت ۳۴۸٬۲۱۶ نفری طبق سرشماری سال ۱۳۹۰ می باشد که از این نظر بیست و سومین شهر پرجمعیت در بین شهرهای کشور است. این شهرستان از شمال با شهرستان سلسله، از شمال شرق با شهرستان بروجرد، از شرق با شهرستان‌های دورود و الیگودرز، از جنوب با شهرستان اندیمشک و از غرب و جنوب غرب با شهرستان‌های دوره و پلدختر همسایه است. آب و هوای خرم آباد مدیترانه‌ای معتدل و نیمه مرطوب می باشد و همچنین میزان بارندگی در آن مخصوصا در فصل بهار بسیار زیاد است و در بین مراکز استان ها ششمین شهر محسوب می شود.

از آثار به جامانده می توان به این پی برد که خرم‌آباد یکی از شهرهای مهم غرب ایران در دوره ساسانیان به شمار می رفته و فلک‌الافلاک یا دژشاپور خواست از آثار به جای مانده از آن زمان و نماد شهر است و در طول تاریخ به عنوان پایتخت‌های هزاراسپیان و آل حسنویه انتخاب شده است. در منطقه امروزی خرم‌آباد در دوره ایلامیان شهری با نام خایدالو ساخته شده و به دستور شاپور دوم شهر شاپورخواست بر ویرانه های آن و در حدود محل کنونی شهر بنا شده است.

مردم خرم‌آباد به طور کلی بخشی از مردم فیلی هستند که این قوم خود قسمتی از مردم لر هستند ولی اصلیت گروهی از آنها به مردم کرد برمی‌گردد. فلک‌الافلاک، مناره آجری، پل شاپوری، گرداب سنگی، سنگ نبشته، آرامگاه باباطاهر و دریاچه کیو از جمله جاذبه‌های گردشگری تاریخی و طبیعی در سطح شهر خرم‌آباد می باشد.