توضیحاتی درباره زاهدان

زاهدان یکی از شهرهای شرقی ایران و مرکز استان سیستان و بلوچستان می باشد. این شهر دارای جمعیت ۵۶۰،۷۲۵ نفری طبق سرشماری سال ۱۳۹۰ می باشد و از شمال با شهرستان زابل، از سمت جنوب با شهرستان خاش، از سمت شرق با کشورهای افغانستان و پاکستان و از سمت غرب با شهرستان فهرج و کویر لوت همسایه است. آب و هوای شهر در اکثر روزهای سال گرم و معتدل است به طوری که فقط در شب‌های تابستان می توان آب و هوای سرد را تجربه کرد.

زاهدان به‌ دلیل مرزی‌ بودن، از موقعیت تجاری و نظامی دارای اهمیت خاصی می باشد به طوری که از یک‌ طرف راه‌آهن پاکستان و از سوی دیگر راه‌آهن سراسری ایران به این شهر محدود می‌شود. عموم ساکنان این شهر به زبان فارسی با گویش سیستانی و زبان بلوچی سخن می‌گویند و پیرو دین اسلام هستند

در قدیم به زاهدان دزداب می گفتند و در مورد نام آن برخی از مردمان و ریش سفیدان زاهدان بر این عقیده اند که در قدیم چشمه‌هایی از زیرزمین برخی از نقاط این مکان بیرون آمده و برروی زمین جاری می شده و پس از چند لحظه بار دیگر به زیرزمین فرومی‌رفته‌اند برای همین بر روی آن نام دزداب نهادند. بعضی نیز در مورد وجه تسمیه آن می گویند که در منطقه امروزی شهر زاهدان چاه آبی بوده که زمین‌های دور و بر آن را جنگل‌های زیاد تاغ و گز پوشانده بود و در همین زمان دزدان و راهزنان به کاروان‌هایی که از این مکان عبور می‌کردند، حمله کردند و دارایی آن ها را می دزدیدند. در سال های بعد در این مکان قناتی کنده شد و روستای کوچکی در اطراف آن شکل یافت و به دزداب مشهور شد، اما در سال ۱۳۰۸ نام آن توسط رضا شاه پهلوی به زاهدان تغییر پیدا کرد.