توضیحاتی درباره شهرکرد

شهرکرد یکی از شهرهای غربی ایران و مرکز استان چهار محال و بختیاری می باشد. این شهر دارای جمعیت ۱۵۹٬۷۷۵ نفری طبق سرشماری سال ۱۳۹۰ است که اقلیمی نیمه مرطوب معتدل با تابستان‌های معتدل و زمستان‌های بسیار سرد دارد و میانگین سالانه دمای هوا در آن ۱۱/۵ درجه سانتیگراد می‌باشد. همچنین به خاطر وجود ارتفاع بالا از آن به عنوان بام ایران یاد می شود.

طبق یافته‌های باستان‌شناسی و پیدا شدن سکه‌های مربوط به دوران اشکانی و ساسانی، و همچنین دقت به استقرار تپه‌های باستانی مربوط به هزاره‌های پیش از میلاد مسیح (ع)، قدمت شهرکرد را در حد هزاره‌های مذکور برای استقرار بشر و آغاز تمدن در محدوده دشت شهرکرد یا لار می‌توان دانست که از آن ها می توان به تپه باستانی گورگای (یا گورکای) در ۵ کیلومتری شهرکرد و در شمال شرقی شهر کیان اشاره کرد که از یافته های آن می توان به قدمت حداقل هفت هزار ساله رسید.

نام این شهر در گذشته دهکرد بوده ولی در شهریور سال ۱۳۱۴ نام آن به شهرکرد تغییر کرد و واژه دهکرد از دو بخش «ده» به علاوه «کرد» ساخته شده است. شهرکرد را نمی توان شهری پرجمعیت دانست اما با همین وجود و به دلیل مرکز استان بودن، مردم زیادی از دیگر شهرها و مناطق کشور به آن مهاجرت می کنند و اکثر مردم آن به لهجه شهرکردی صحبت می کنند.

دسترسی سریع