توضیحاتی درباره مریوان

مریوان یکی از شهرهای غربی ایران و مهم استان کردستان می باشد که در دشت و ارتفاعات زیبا واقع شده است. این شهر دارای جمعیت ۱۲۲٬۰۶۳ نفری می باشد و از شمال با سقز، از شمال شرقی با دیواندره، از شرق با سنندج، از جنوب شرقی با سروآباد و از شمال غربی با دره شلیر و از غرب هم با شهر پنجوین شهرستان سلیمانیه کشور عراق همسایه است. مریوان اقلیمی معتدله میانی و پوشش گیاهی بسیار غنی و متنوعی دارد و به علت وجود دریاچه زریبار در کنار خود، اورامان و طبیعت بکر خود و هم‌چنین ترانزیت و واردات کالا از مرز ایران و عراق توانسته به شکوفایی و توسعه برسد.

با توجه به مجموعه های تاریخی حوالی مریوان مثل تپه‌های ساوجی، کولان، مِرّگ، بیساران و دو تپه شرقی و غربی می توان به وجود اجتماعات انسانی در دوران نوسنگی و بعد از آن در عصر پس از هزاره چهارم قبل از میلاد پی برد. در دوران های مختلف از جمله اشکانیان و ساسانیان مریوان به دلیل قرار گرفتن بر سر راه تیسفون به تخت سلیمان بسیار مورد توجه قرار داشت. یک قرن پیش قدمتی است که برای شهر امروزی مریوان ذکر شده است به طوری که شهر در همسایگی دولت عثمانی قرار گرفته و در سال ۱۲۸۱ خورشیدی برای محافظت از کشور قلعه ای محکم و استوار به دستور ناصرالدین شاه قاجار در ۲ هزار قدمی دریاچه زریبار بنا شد و قلعه شاه آباد نام گرفت. پس از یک سال عمر فرهاد میرزا معتمدالدوله عموی ناصرالدین شاه قلعه را گسترش داد و در اوایل دوره پهلوی، حاکم آن زمان در روستای موسک دژی ساخت که به دژ شاهپور مبدل گشت و فاصله خیلی زیادی هم با شهر نداشت و در سال ۱۳۳۶ با تاسیس شهرداری، دژ شاهپور به طور رسمی به مریوان تغییر نام داد.

در نوشته های گذشته کلمه مریوان را مهروان که به دو واژه مهر و وان تقسیم می شود و به معنی جایگاه مهر است خوانده اند. همچنین کردی زبان مردم مریوان می باشد. دریاچه زریوار بزرگترین چشمه آب شیرین دنیا، دشت بیلو، قمچیان از جاذبه های زیبای گردشگری مریوان می باشند که بسیاری از مردم همه ساله از نقاط مختلف ایران برای گردش و بازدید به اینجا می آیند.

دسترسی سریع