توضیحاتی درباره چالوس

چالوس یکی از شهرهای ایران و استان مازندران می باشد که در جلگه میانی سواحل دریای خزر و غرب استان مازندران واقع شده است. این شهر دارای وسعتی۲۸۰۰ کیلومتر مربعی و جمعیت ۱۵۰۰۰۰ نفری می باشد و از شمال به دریای خزر، جنوب به بهاستان تهران، از غرب به شهرستان عباس‌آباد و از شرق به شهرستان نوشهر محدود می شود. آب و هوای چالوس مرطوب بوده و نه تابستان های زیاد گرم و نه زمستان های بسیار سردی دارد.

از یافته‌های باستان شناسی، می توان فهمید که قدیمی‌ترین ساکنین این شهر در کلاردشت به هزاره دو قبل از میلاد برمی گردد و برخی از مورخان چالوس را از آبادی‌های طبرستان می دانند. سالوس یا شالوس دیگر نام های این شهر در طوبل تاریخ بوده که حوالی آن دو شهر کوچک دیگر به نام کبیره و کچه قرار داشته اند. گیلکی زبان مردم چالوس است و به علت وجود مهاجران کردی برخی نیز کردی صحبت می کنند.

کاخ چایخواران، کاخ اجابیت، دریاچه ولشت، منطقه ییلاقی، کوهستان دلیر، کلاردشت، پارک جنگلی فین، تله‌کابین نمک آبرود، هتل پارسیان آزادی خزر، جاده معروف کندوان، روستای سیاه بیشه و گردنه هزارچم از جاذبه های تاریخی و گردشگری شهر چالوس به شمار می آیند.