توضیحاتی درباره کاشان

کاشان یکی از مهم ترین شهرهای استان اصفهان می باشد که در دامنه کوه‌های کرکس واقع شده است. این شهر دارای جمعیت ۲۹۳٬۸۰۶ نفری طبق سرشماری سال ۱۳۹۰ می باشد و از سمت شرق به کویر مرکزی محدود می شود. زمستان‌های سرد و تابستان‌های گرم و خشک و بهار و پاییز های معتدل از مشخصات آب و هوایی کاشان می باشند.

قدمت و استقرار تمدن در منطقه یزد به هفت هزار سال پیش برمی گردد و این را می توان از کشفیاتی که باستان‌شناسان از تپه‌های سیلک به دست آوردند پی برد. در ابتدای دوره اسلامی متون جغرافیایی کاشان را شهری کوچک می دانستند و سال های بعد به دلیل موقعیت مرکزی کاشان و قرار داشتن در مسیر ارتباطات، به شهری مهم و توسعه یافته تبدیل شد. در حمله مغول ها شهر تخریب شد ولی مدتی بعد مورد بازسازی قرار گرفت و طوری شد که در دوره صفویه بسیار مورد توجه قرار می گرفت و پادشاهان بیشتر در آن مستقر می شدند. همچنین بیشتر تاریخ نویسان و مسافرانی که در گذشته به این شهر آمدند از آن به عنوان دروازه تمدن جهانی یاد کرده اند.

مردمان شهر به زبان فارسی با لهجه کاشانی صحبت می‌کنند. از آثار معروف یزد می توان به فرش، ابریشم، کاشی، منسوجات چرمی، سرامیک، ظروف مسی، گلاب اشاره کرد. تپه‌های باستانی سیلک، آتشکده نیاسر، باغ و حمام فین، چشمه سلیمانیه و بازار تاریخی کاشان از جمله آثار تاریخی کاشان می باشد.